طراحی دکوراسیون رستوران

آخرین باری که برای صرف یک شام عاشقانه، دورهمی بچه‌های دبیرستان یا یک قرار کاری به یک رستوران مراجعه کردید را به یاد بیاورید، چه چیزی باعث شد آن رستوران را انتخاب کنید؟ آیا صرفا منو یا هزینه‌ی غذاها می‌تواند شما را به رستورانی تنگ، بیش از حد تاریک یا روشن، با فضای غیر بهینه و بعضا قدیمی و کسل‌کننده جذب کند؟ وقتی که به دنبال کافه و رستوران جدید هستید چطور؟ چقدر دکوراسیون داخلی آن را مد نظر قرار می‌دهید؟ کیفیت میز و صندلی‌ها در تجربه‌ی شما چه تاثیری دارند؟

کمی به سوالات بالا فکر کنید، این یک واقعیت و یک ویژگی فطری در ماست که جذب زیبایی‌ها می‌شویم. درست است که کیفیت غذا، قیمت‌گذاری مناسب و ارائه طیف متنوعی از خوراکی‌ها تاثیرات چشمگیری در جذب مشتری دارند، اما هیچکدام از این فاکتورها نمی‌توانند در کنار طراحی دکوراسیون غیر استاندارد، رستوران را در بلند مدت حفظ کنند و به سود برسانند. بیشتر رستوران‌ها و کسب‌وکارهای این حوزه که متاسفانه ورشکست می‌شوند، به مهم‌ترین و اولین عامل تاثیرگذار یعنی دکوراسیون داخلی رستوران بی‌توجه بوده‌اند. اگر شما هم قصد افتتاح یک رستوران یا کافه را دارید، یا می‌خواهید در بیزینس خود یک تغییر اساسی ایجاد کنید، ادامه این نوشته تمام آن چیزی‌ست که به آن نیاز دارید!

رستوران باید شخصیت داشته باشد

دوست دارید سبک طراحی رستوران شما چگونه باشد؟ روستیک؟ کلاسیک؟ مدرن؟ نئوکلاسیک؟ مینیمال؟ ماکسیمال؟ مکزیکی؟ برای پاسخ به این سوال لازم است چندین فاکتور را بررسی کنید:

 • مشتریان هدف شما چه کسانی و با چه علایقی هستند؟
 • چه غذایی و از چه کشور و سبکی سرو می‌کنید؟
 • چه سبک دکوراسیونی با متراژ رستوران همخوانی دارد؟
 • شخصیت خود شما و برند رستوران شما معرف چه چیزی‌ است؟
 • در کدام منطقه از کدام شهر رستوران دارید؟ فرهنگ این شهر و این محله چه چیزی می‌طلبد؟
 • آیا در مجاورت خانه‌های مسکونی هستید یا شرکت‌ها و ادارات؟

با پاسخ به این سوالات، کم کم می‌توانید بفهمید که چه سبک دکوراسیونی را باید برای رستوران خود پیاده نمایید، حالا که به یک دید بسیار کلی رسیدیم، بیایید کمی جزئی‌تر نگاه کنیم!

نام رستوران شما چیست؟

وقتی کمی بیشتر درمورد سبک طراحی و هویت رستوران فکر کردیم، برای شخصیت بخشیدن بیشتر به آن باید یک نام در خور انتخاب کنید، مثلا درست نیست که برای رستورانی که کباب سرو می‌کنید نامی فرانسوی مانند دژاوو را انتخاب کنید، یا نام یک کافه رستوران شیک را مانند نام یک جگرکی بگذارید. نام برند شما برای همیشه در ذهن مشتریانتان و شاید تمام مردم خواهد ماند، اگر آن را درست انتخاب کنید!

اهمیت چیدمان در نحوه سرویس‌دهی

این که برای کارکنان شما چقدر راحت باشد تا سفارش مشتری را بگیرند و غذا را در سریع‌ترین زمان به او برسانند اهمیت زیادی دارد، سعی کنید دکوراسیون رستوران را طوری بچینید که هم کارکنان و هم مشتریان برای رفت و آمد کاملا راحت باشند.

برای هر طیفی، میزی در نظر بگیرید!

مشتریان شما می‌توانند برای قرارهای کاری، رویدادهای شرکتی، دیدارهای عاشقانه و شام‌های دوستانه یا فامیلی و حتی تنها به رستوران شما بیایند، حتما تدابیری اتخاذ کنید که تمام این افراد حس راحتی داشته باشند، برای مراجعین خود انواع میز و صندلی در ابعاد و تعداد مختلف در نظر بگیرید.

ثبت درخواست مشاوره دکوراسیون

همراه عزیز دکوریار شما میتوانید با ثبت اطلاعات در فرم زیر برای درخواست مشاوره طراحی داخلی فضای خود با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

درمورد ابعاد و متراژ رستوران واقع‌بین باشید

اگر رستورانی با متراژ متوسط رو به پایین دارید باید حساسیت بیشتری به خرج دهید و همچنین گزینه‌های شما ممکن است کمی محدود شوند.

 توصیه می‌کنیم بیش از حد جسارت به خرج ندهید و متناسب با امکانات خود، طراحی دکوراسیون رستوران را پیش ببرید.

چیدمان ورودی رستوران یعنی همه چیز!

 • اولین تاثیر را ورودی رستوران روی مشتری می‌گذارد، علاوه بر خوش‌آمدگویی میزبان و کارکنان، باید مشتری در رستوران احساس راحتی داشته باشد، یعنی باید موارد زیر را رعایت کنید:
 • از خوشبوکننده به طور افراطی استفاده نکنید، ممکن است مشتری شما به آن حساسیت داشته باشد.
 • چک کنید که بوی نامطبوعی از آشپزخانه وارد سالن غذاخوری نشود.
 • تهویه حتما روشن باشد، مشتری باید در فصل گرما، احساس خنکی و در فصل‌های سردتر، حس گرما در رستوران داشته باشد.
 • موسیقی نباید بلند و آزاردهنده باشد، شما نباید برای راهنمایی مشتری فریاد بزنید!
 • طراحی رستوران خصوصا در قسمت ورودی گیج کننده نباشد، همچنین محل سرویس بهداشتی و صندوق باید برای مشتری مشخص باشند.

لطفا اسپیکر و بلندگو را بالای سر مشتری قرار ندهید!

یکی از گله‌مندی‌های مهم مشتریان، صدای موسیقی بلند است، اسپیکرها باید تا حد امکان مخفی باشند و در جایی قرار بگیرند که هم مشتری از موسیقی لذت ببرد، هم آن را مزاحم خود نداند.

نورپردازی می‌تواند تاثیرات عجیبی داشته باشد

نورپردازی یکی از مهم‌ترین فاکتورها در طراحی دکوراسیون رستوران و هر جای دیگری است، اما نورپردازی شمشیری دولبه‌ست، استفاده‌ی درست از آن معجزه می‌کند، در حالی که استفاده نادرست از آن می‌تواند فضا را بسیار کوچک نشان دهد. رستوران نباید بیش از حد روشن یا بیش از حد تاریک باشد. همچنین باید در آن ترکیبی از تمام نورهای طبیعی، نورهای تاکیدی و نورهای نقطه‌ای استفاده شود. تمامی این موارد به عهده طراح دکوراسیون خواهند بود.

در انتخاب رنگ رستوران، محتاط باشید!

محققان حوزه‌های بین‌رشته‌ای روانشناسی و مارکتینگ در سال ۲۰۲۱ با شواهد روشن ثابت کرده‌اند که رنگ‌ها می‌توانند روحیات انسان را عمیقا تحت تاثیر قرار دهند، توصیه اکید ما استفاده از رنگ هماهنگ با سبک دکوراسیون داخلی شما و مشتریان هدف شماست.

در ادامه چند پیشنهاد کوچک برایتان آورده‌ایم:

 • اگر رستوران شما غذای گیاهی سرو می‌کند: رنگ‌های طبیعی استفاده کنید، رنگ‌هایی که در آن نور خورشید، گندمزار و گیاهان تداعی می‌شوند.
 • اگر صاحب رستوران‌های لوکس سنتی هستید: از طرح‌های ایرانی اصیل، رنگ طلایی و فرش ایرانی استفاده کنید.
 • اگر رستوران دریایی دارید: ترکیبی از رنگ‌های ساحل مانند رنگ سفید، بژ، طیف رنگ آبی و همچنین عناصر دکوراتیو دریایی می‌تواند جالب باشد.
 • اگر یک رستوران لوکس مدرن دارید: از رنگ‌های خنثی استفاده کنید و با استفاده از گیاهان و چند عنصر جذاب و نورهای تاکیدی، به رستوران خود هویت ببخشید.

اکیدا کمک از یک متخصص دکوراسیون را توصیه می‌کنیم!

اعمال کردن تمام مواردی که عرض شد، آن هم به بهترین شکل، نیازمند کمک از یک دکوراتور حرفه‌ای و کاربلد است که در امور تجاری دستی داشته باشد. پیشنهاد می‌کنیم که برای خرید بهترین لوازم دکوراسیون رستوران و همچنین دریافت مشاوره تخصصی از دکوریار کمک بگیرید.