چه رنگ هایی با هم ست می شوند؟

51 Things That Can Make Your Home Look More Expensive 7

دکوراسیون اتاق با رنگ روشنست کردن رنگ ها یا همان ترکیب رنگ ها نقشی اساسی را ایفا می کنند و بدون شک یکی از معیار‌های زیبایی دکوراسیون منازل رنگ است. اینکه چه رنگ هایی با هم ست می شوند و  انتخاب رنگ هایی که در کنار هم قرار می‌گیرند از اصولی است که نه تنها در چیدمان بلکه در مسائلی مثل ست کردن رنگ لباس، لوازم شخصی، پارچه مبلی و غیره نیز مهم و نیازمند توجه است.

ما در این مقاله قصد داریم به همین سوال علاقمندان به طراحی دکوراسیون پاسخ دهیم که چه رنگ هایی با هم ست می شوند؟ پس با ما همراه شده و با انواع ترکیب رنگ ها آشنا شوید.

 

چه رنگ هایی با هم ست می شوند؟

رنگ ها در دکوراسیون داخلی منازل اهمیت فراوانی دارند. اما بسیاری از افراد عادی، اطلاعی از روش صحیح ست کردن رنگ ها با یکدیگر ندارند. دانستن نکاتی در زمینه هارمونی رنگ ها به انتخاب‌های شما در زمینه‌های مختلف از جمله ست کردن لباس و دکوراسیون منزل کمک می‌کند. دانستن این نکات به صورت اصولی به شما کمک می‌کند تا رنگ های متفاوت را به بهترین شکل با یکدیگر ترکیب کنید.

 

اصول ابتدایی ست کردن رنگ ها با هم

اولین مسئله‌ای که در ست کردن رنگ ها با هم هر شخص با آن مواجه خواهد شد، پیدا کردن رنگ مناسب برای اتاق‌های مختلف است. راه حل این مسئله در دستان شماست. برای یافتن رنگ مورد علاقه و مناسب باید فضای منزل خود را به صورت کلی در نظر بگیرید و با اعتماد به احساس خود و با توجه به علایق، رنگ مورد نظر خود را انتخاب کنید.

نکته‌ای که باید برای انتخاب رنگ مناسب مد نظر قرار دهید این است که هر رنگ در فضا‌های گوناگون آثار متفاوتی دارد. به عنوان مثال رنگ های سبز و آبی به دلیل اینکه سبب ایجاد آرامش درونی در فرد می‌شوند، از نظر روانشناسی به عنوان رنگ مناسب اتاق خواب مناسب‌تر هستند. پس قبل از انتخاب رنگ مناسب، از تاثیراتی که رنگ ها بر روان انسان می‌گذارند آگاه شوید.

دومین نکته در زمینه انتخاب رنگ باید به آن توجه کنید این است که در صورتی که می‌خواهید فضای اتاقتان بزرگ به نظر برسد، سعی کنید از رنگ های روشن استفاده کنید. اما برخی از افراد برای ایجاد فضایی گرم و صمیمی، ترجیح می‌دهند از رنگ های تیره استفاده کنند.

یکی از محاسن استفاده از رنگ های تیره برای دیوار‌ها این است که ارتفاع سقف اتاق را بیشتر نشان داده و حس بدی را منتقل نمی‌کند. سومین نکته درباره رنگ‌آمیزی دیوار‌ها، استفاده از چند رنگ برای دیوار‌های اتاق است که می‌تواند به وسیع نشان دادن اتاق کمک کند.

 نکته‌ دیگری که باید برای رنگ‌آمیزی دیوار‌ها مد نظر قرار دهید، رنگ تابلو‌ها و وسایلی است که قصد دارید روی دیوار نصب کنید. سعی کنید رنگی را انتخاب کنید که بین رنگ تابلو‌ها و رنگ دیوار‌ها هارمونی وجود داشته باشد. پس از اینکه ست ترکیب رنگ خود را انتخاب کردید، بهتر است برای ایجاد ارتباط بیشتر بین وسایل، از یک رنگ حداقل در دو جای اتاق استفاده کنید.

بهتر است برخی از وسایلی که درکنار یکدیگر قرار می‌گیرند مانند پرده و مبل، یکی از سه حالت خنثی کننده، مکمل یا مشابه را داشته باشند. در ادامه به تعریف هریک از این اصطلاحات می‌پردازیم.

 

ست اتاق

 

مفاهیم اولیه در زمینه ترکیب رنگ ها

قبل از اینکه بدانیم چه رنگ هایی با هم ست می شوند باید اطلاعاتی راجع به خود رنگ ها داشته باشیم. در اینجا ما، شما را با این مفاهیم آشنا می‌کنیم:

  • رنگ های اولیه‌، پایه و اساس تشکیل بقیه رنگ ها هستند. زرد، قرمز و آبی رنگ های پایه‌اند.
  • با ترکیب رنگ های زرد و آبی، رنگ سبز تشکیل می‌شود. از ترکیب قرمز و آبی، رنگ بنفش به دست می‌آید. با تلفیق زرد و قرمز، رنگ ‌نارنجی به وجود می‌آید. رنگ های سبز، بنفش و نارنجی رنگ های ثانویه نام دارند.
  • اصولا رنگ ها به سه دسته Shade(شید)، Hue(هیو) و Tint( تینت) تقسیم می‌شوند.
  • رنگ Shade؛ از ترکیب مقدار کمی رنگ سیاه به رنگ ها، رنگ شید تشکیل می‌شود.
  • رنگ Hue به حالت اصلی رنگ بدون اضافه کردن رنگی گفته می‌شود. رنگ های ثانویه‌ای که از ترکیب دو رنگ تشکیل می‌شوند بدون اینکه رنگ ‌سفید یا مشکی به آن‌ها اضافه شود هیو محسوب می‌شود.
  • رنگ Tint با ترکیب مقدار کمی رنگ سفید به رنگ ها تشکیل شده است.
  • منظور از تن (tone) یا اصطلاحا تناژ در رنگ ‌شناسی اضافه کردن یک رنگ خنثی مانند رنگ خاکستری یا سیاه و سفید به رنگ اصلی است. به عبارت دیگر Tint  و Shade نوعی تن محسوب می‌شوند.
  • هدف از تعریف حالت‌های مختلف رنگ در اینجا به این دلیل است که شما می‌توانید از ترکیب طیف دیگر رنگ های آن برای ست کردن وسایل اتاقتان استفاده کنید.

 

روش صحیح ترکیب رنگ ها با یکدیگر

بسیاری از افراد، روش صحیح ست کردن رنگ ها یا همان ترکیب رنگ ها با یکدیگر را نمی‌دانند. ما در این بخش،  همانطور که در ابتدای این مطلب هم گفته شد، قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که چه رنگ هایی با هم ست می شوند ؟ برای پاسخ به این سوال، ابتدایی‌ترین راه حل، استفاده از چرخه رنگ است.

در واقع چرخه رنگ نمایانگر رنگ های هیو (Hue) یا اصلی در کنار هم است. در این چرخه، رنگ ها از نظر گرم و سرد بودن از یکدیگر جدا شده‌اند. برای استفاده از چرخه رنگ و یافتن رنگ هایی که با هم هارمونی دارند شما چند راه حل پیش روی خود خواهید داشت.

 

انواع ترکیب رنگ ها برای خانه

اولین راه حل این است که در مواقعی که شما قصد دارید شیء خاصی، به طور ویژه مورد توجه قرار بگیرد از رنگ های مکمل استفاده کنید. به عبارت بهتر رنگ های مکمل با هم در تضادند و این تضاد، سبب می‌شود تا برخی از اشیاء بیشتر به چشم بیاید. برای اینکه ابتکار عمل بیشتری داشته باشید و دستتان برای انتخاب رنگ ها باز باشد می‌توانید از رنگ های شید یا تینت استفاده کنید.

به عنوان مثال رنگ قرمز تیره و در نقطه مقابل رنگ سبز روشن را انتخاب کنید. دومین راه حل تقسیم رنگ های مکمل است. در این روش از سه رنگ استفاده می‌شود. 

به این صورت که با توجه به چرخه رنگ، دو رنگ کنار هم را در نظر گرفته می‌شود و رنگی که در مقابل آن قرار می‌گیرد، رنگ سوم این ترکیب است. در این روش نیز رنگ ها با هم تضاد دارند. به عنوان مثال ارغوانی، آبی و زرد. سومین و رایج‌ترین راهی که برای ست کردن رنگ ها باهم وجود دارد استفاده از رنگ های مشابه است.

در این شیوه نیز از سه رنگ استفاده می‌شود رنگ های این ترکیب باید در چرخه رنگ کنار هم باشند از به کارگیری رنگ های سرد و گرم در کنار یکدیگر خودداری کنید. بهتر است در این ترکیب از رنگ های تینت استفاده کنید. به عنوان مثال رنگ های سبز، آبی و آبی فیروزه‌ای رنگ های مشابه محسوب می‌شوند.

راه حل چهارم استفاده از یک رنگ برای کلیه وسایل دکوراسیون می‌باشد. تنها تفاوت بین آن‌ها در کم رنگی و پررنگی است. مثلا سبز فسفری، سبز چمنی و سبز روشن از این دسته هستند. راه حل پنجم برای اینکه بدانید چه رنگ هایی با هم ست می شوند استفاده از رنگ هایی است که در چرخه رنگ با فاصله، یکسان از یکدیگر قرار گرفته‌اند.

این رنگ ها با وجود تضاد زیادی که از هم دارند، هارمونی بیشتری نسبت به رنگ های مکمل دارند. به عنوان مثال رنگ های زرد، قرمز، آبی از جمله رنگ هایی هستند که می‌توانید با هم ست کنید. نکته‌ای که باید در استفاده از این ترکیب مد نظر قرار دهید، این است که به دلیل تضادی که بین این رنگ ها وجود دارد باید با فاصله زیاد از هم به کارگرفته شوند.

 

پیشنهاد نویسنده: دکوراسیون اتاق با رنگ روشن

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
قبل از همه چیز به این صفحه امتیاز دهید.
admin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *